Informacje o rasie

 

 

 

 

 Lhasa Apso FCI nr 227


Grupa IX Psy ozdobne i do towarzystwa
Sekcja 5 Rasy tybetańskie

 

 Rasa pochodzi z Tybetu. W latach dwudziestych XX wieku została sprowadzona do Wielkiej Brytanii gdzie rozwinęła się jej hodowla. Pełny wzorzec rasy dostępny tutaj .

 

  Lhasa apso to psy nieduże, długowłose o wesołym, przyjacielskim usposobieniu, bardzo rodzinne, choć w stosunku do obcych bywają nieufne. Czujne, zrównoważone nie są przesadnie ruchliwe czy nadmiernie szczekliwe. Surowy klimat Tybetu wpłynął na ich budowę, rodzaj szaty. Szata gęsta, obfita, o sztywnym okrywowym włosie i umiarkowanym podszerstku miała chronić pieska przed wiatrem i mrozem.Włos okrywowy długi, prosty, nie wełnisty ani jedwabisty, każdy kolor dozwolony i jednakowo oceniany.

  Lhasa to pies harmonijnie zbudowany, krzepki, długość ciała nieco większa niż wysokość w kłębie, mocne lędżwie. Idealna wysokość to 25 centymetrów w kłębie dla psów, suki nieco mniejsze.
  Głowa mocno owłosiona ale włosy nie powinny przeszkadzać w widzeniu. Kufa długości około czterech centymetrów stanowi 1/3 długości głowy. Nos czarny, oczy ciemne, średniej wielkości nie wyłupiaste lub zbyt wąskie. Prawidłowy zgryz to -przodozgryz, czyli przy zamkniętej kufie siekacze górne znajdują się tuż za dolnymi. Uszy wiszące i mocno owłosione.  Wysoko osadzony ogon jest dumnie zarzucony na grzbiet .

 

  Włos długi wymaga regularnej pielęgnacji - czesania, kąpieli ale jeśli nie mamy na to czasu i nie planujemy by nasz pies brał udział w wystawach możemy przyciąć go na dowolną fryzurkę, która będzie już prostsza w „obsłudze".

  Do czesania polecam szczotki druciane o długich igłach bez kulek i średnio twardej poduszeczce, szczotki z naturalnego włosia z dzika, które świetnie rozczesują i dodatkowo nadają połysk szacie, grzebienie metalowe, najlepiej o mieszanym rozstawie zębów do rozczesywania splątań. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które ułatwiają czesanie, nawilżają, odżywiają włos. Spryskujemy nimi szatę i przeczesujemy. Nie czeszemy brudnego psa.

  Do kąpieli stosujemy szampony i odżywki dla psów długowłosyc. Wybór na rynku jest ogromny ale zwykle po kilku kąpielach będziemy wiedzieć co dla włosa naszego psa jest najlepsze. Dobrze jest więc na początek kupować kosmetyki w mniejszych opakowaniach. Włos u lhasa apso nie powinien być miękki, dlatego ważne jest aby w przypadku naszego psa nie stosować zbyt często odżywek, które zmiękczają włos. Częstotliwość kąpieli zależy zwykle od tego jak długi włos ma już nasz pies, gdzie i w jaką pogodę z nim spacerujemy. Kąpiemy najczęściej co 2-3 tygodnie, bo brudny włos bardzo łatwo się plącze ale jeśli pies pobrudzi się bardzo czymś na spacerze to nie czekamy, kąpiemy od razu. Z czasem, razem z naszym psem przyzwyczajamy się do tych zabiegów i nie stanowią one problemu .

 

        A jak kąpać takiego długowłosego pupila?
  Moczymy psa ciepłą wodą , nanosimy odpowiednią ilość szamponu i dokładnie spieniamy kosmetyk.  Ostrożnie myjemy włos na głowie, wąsy, brodę a przy spłukiwaniu podnosimy głowę do góry by nie zalewać oczu psa. Czynność powtarzamy dwukrotnie. Po dokładnym spłukaniu szamponu nanosimy na włos odżywkę, którą dobrze jest „wczesać" grzebieniem. Następnie spłukujemy, odsączamy z wody, wycieramy ręcznikiem, ewentualnie nanosimy kosmetyk np. jedwab i rozczesujemy psa dokładnie by pozbyć się wszelkich splątań. Suszymy i jednocześnie przeczesujemy szatę – pasmo po paśmie – drucianą szczotką. Co miesiąc/półtora przycinamy włos na łapkach na kształt tzw. „kociej" łapy i ostrożnie usuwamy też włosy z pomiędzy opuszek palców. Jeśli nasz pies nie ściera sobie wystarczająco pazurków podczas spacerów po twardym podłożu, to powinniśmy je co pewien czas przyciąć specjalną gilotynką- sami- jeżeli umiemy to zrobić i nie skaleczymy psa- bądź u lekarza weterynarii. Przy pomocy malutkich elastycznych gumek, frotek wiążemy kucyki na głowie i wąsach by włos nie niszczył się, nie brudził podczas jedzenia i nie przeszkadzał psu.

                                                                                         

                                                                                     Justyna Bębas

o-rasieorasie